Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Ce este echipamentul de ski ?

Echipament de ski – schiurile

Pentru a înțelege corect schiul, trebuie mai întâi să înțelegeți cum funcționează echipamentul pe care îl utilizați. Este foarte important să înțelegeți cum funcționează schiurile, pentru a putea înțelege corect manevrele. Restul echipamentului nu este atât de vital pentru tehnică, dar sunt întotdeauna bine de cunoscut micile detalii.

ce este schipamentul de ski
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Pentru un schior bine echipat, aproape tot ce are cu el va fi funcțional. În această secțiune există informații despre aproape toate echipamentele de care are nevoie un schior.

Există multe tipuri de schiuri potrivite pentru diferite tipuri de ski și de aceea trebuie sa cunoastem modul de functionare a skiurilor si constructia lor.

Baza skiului

Adica talpa schiului care intră în contact cu zăpada. În general, când doriți să cumpărați schiuri, baza nu va fi un lucru pe care îl considerați prea important, deși este o parte esentiala a schiului. Pentru a face o bază de schi să alunece bine pe zăpadă și pentru a o menține în stare bună, pe talpa skiului se aplică o ceară specială. Ceara se aplică în mod normal prin topirea cerii pe talpa cu un fier de ceară, deși există si ceruri care pot fi aplicate la rece. Păstrarea unei baze bine ceruite este cel mai important lucru pentru a menține baza de schi rapidă și în stare bună. Există diferite tipuri de ceară care pot fi utilizate, de obicei potrivite pentru diferite temperaturi ale zăpezii, cu aditivi diferiți în ele. Bazele de schi sunt fabricate din P-Tex , dintr-un plastic din polietilenă. Există variate calități ale P-Tex-ului. Acest lucru face ca diferite tipuri de baze să aibă proprietăți diferite, ceea ce le poate face mai rapide, mai puternice sau capabile să țină mai multă ceară decât alte tipuri.

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Cele mai bune tipuri de baze

Cele mai bune tipuri de baze sunt hibrizii sinterizați, care conțin grafit și alte materiale, care păstrează ceara mai bine și sunt chiar mai rapide. Ele sunt in general de culoare neagru închis și se găsesc cel mai frecvent pe schiurile destinate pentru curse. Baza unui schi se poate zgâria dacă schiul trece peste obiecte dure, cum ar fi pietrele. Pentru schiuri in general, atâta timp cât talpa este păstrata bine ceruita, zgârieturile de pe talpa nu vor afecta prea mult alunecarea. Deși, dacă aveți zgârieturi mari, este mai bine dacă acestea sunt pe lungimea schiului și nu sunt prea aproape de cantul schiului.

Când un schiu a fost mult folosit și a acumulat câteva zgârieturi pe talpa, este recomandat să servisati schiul (șlefuit pe o mașină) ca parte a unui serviciu de ski-service. Aceasta scoate un strat din talpa si din canturi, pentru a face baza și marginile din nou mai fine.

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Cu toate acestea, majoritatea schiorilor își folosesc schiurile în toate condițiile și nu sunt conștienți de diferențele pe care le pot face structurile de bază.

Canturile

Sunt benzi metalice care se afla pe părțile laterale ale unui schi. Canturile sunt foarte importante și pot face o mare diferență în ceea ce privește performanța unui schi. Există multe lucruri care afectează canturile și modul în care funcționează, cum ar fi raza laterală, unghiul cantului, lustruirea și rigiditatea .

Raza Sidecut

Să vedem mai întâi raza laterală. Raza Sidecut. Dacă te uiți la un schi, vei vedea că este mai lat la vârf și coadă decât la mijloc. Acest lucru se datorează faptului că marginile au fost modelate astfel încât să se curbeze de-a lungul părților laterale ale schiului. Dacă schiul este înclinat pe un cant , această curbă va încerca să conducă schiul într-o directie circulară. Forma curbei de pe marginea schiului se numește sidecut și care este determinată de raza efectivă pe care o are curba. Raza lateralei (sau R) este scrisă în mod normal pe coada schiului undeva, cu o măsurătoare în metri.

Un schi cu o rază laterală mai mică va face viraje mai scurte, In timp ce un schi cu o rază laterală mai mare va face viraje mai largi. Razele de pe schiuri pot varia în mare măsură și sunt în mod normal potrivite pentru stiluri de schi diferite. Cu cât un schi este înclinat mai mult, cu atât raza marginii care atinge zăpada va deveni mai mică și, în general, cu atât mai scurt va deveni un viraj. Marginea este formată ca parte a unui cerc cu raza R (radius)

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Tipuri de radius

Radius (R)Tipul skiuluiDescriere
10m – 12mSlalomAceste schiuri vor face viraje scurte agresive si sunt destinate virajelor de slalom .
14m – 20mAllround,
Freestyle,
Beginner,
Powder
Majoritatea tipurilor de schi au, în general, raze în acesti parametri. Aceste schiuri sunt, în general, puțin mai stabile la viteze mai mari decât schiurile de slalom și sunt potrivite pentru diferite tipuri de partii si de viteze la care in general majoritatea oamenilor schiaza.
20m – 30mGiant Slalom,
Freestyle,
Powder
Schiurile de slalom uriaș fac viraje mai largi atunci când sunt in pozitie carving. Ele trebuie utilizate la viteze mai mari pentru a funcționa corect. Acestea sunt destinate virajelor mai largi, de slalom urias si sunt folosite in general de schiori experimentati. Schiurile de tip freestyle și powder pot avea, de asemenea, raze în acest interval, desi nu sunt utilizate pentru viraje carving agresive și nu sunt destinate să fie schiate cu aceeași viteză și agresivitate, precum schiurile de slalom uriaș.
30m +Super-G,
Downhill
Aceste schiuri sunt folosite cu adevărat in curse, deoarece viteza necesară pentru a le folosi în mod corespunzător este prea mare și periculoasă pentru majoritatea pârtiilor.

Ascutirea canturilor

Ascutimea canturilor de schi poate determina o diferență majora atunci cand acestea vor tăia zăpada. Canturile ascuțite și netede vor opune mai puțină rezistență și vor tăia în zăpadă mai bine decât canturile care nu sunt ascutite, oferindu-vă mai mult control al schiurilor.

ski service poiana brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Unghiurile canturilor

Unghiul la care canturile sunt ascuțite face, de asemenea, o mare diferență. Cele mai multe tipuri de schi sunt utilizate cu unghiuri laterale ale canturilor cuprinse între 90 și 88 de grade, iar schiurile de curse au în general un unghi de cantare de 87 de grade. Schiurile utilizate pentru curse pot avea totuși unghiuri de cantare chiar mai mici decât acesta. Așa cum se vede , nu există prea multe diferențe între aceste unghiuri, mai ales atunci când observati că un cant are doar câțiva milimetri grosime. Totuși aceste mici diferențe de unghi pot avea un efect notabil. În afară de abilitatea crescută necesară pentru a utiliza unghiuri mai mici, un schi trebuie să fie foarte rigid, pentru a putea manipula un cant foarte ascutit, altfel schiul va sări pe zăpadă, oferind mai puțin control, asemenea cazului in care canturile nu sunt corect ascutite.

ski service poiana brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Partea exterioara a cantului , nu este singura parte care trebuie slefuita, exista si partea inferioara a cantului , partea de langa talpa schiului. Acest lucru nu este la fel de frecvent modificat sau setat ca unghiurile canturilor laterale. Unghiurile canturilor de langa talpa sunt setate în mod normal între 0,5 și 3 grade.

Rigiditate schiurilor

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

În general, cu cât un schi este mai rigid, cu atât va fi mai receptiv, cu atât va fi mai capabil să țină o cantare în zăpadă tare, și cu atât manevrabilitatea va fi mai bună la viteze mai mari. Toate acestea sună foarte bine, dar, de asemenea, cu cât un schi este mai rigid, cu atât va fi mai puțin iertător dacă faceți greșeli și mulți oameni nu vor un schi care să răspundă chiar și celor mai mici actiuni. Deci, deși un schi rigid vă poate lăsa să împingeți și să faceti viraje carving mai agresive decât v-ați imaginat vreodată, acesta vă poate arunca și la pământ înainte de a vă da seama că ați făcut ceva greșit. Prin urmare, trebuie să potriviți rigiditatea unui schi cu abilitățile dvs. și tipurile de schi pe care doriți să le abordati.

explicam de ce rigiditatea face aceste diferențe

Pe măsură ce un schi aluneca, acesta va intalni o mulțime de denivelări mici și diferite tipuri de zăpadă. Dacă un schi este cu adevărat flexibil, aceste denivelari / hopuri vor face ca vârful și coada schiului să sară din zăpadă, eliberând momentan canturile de-a lungul acelor zone, care la viteze mari pot chiar să scuture întregul schi. Cu un schi rigid, rigiditatea împinge vârfurile în zăpadă mai tare, astfel încât vârful și coada se ridica foarte puțin din zăpadă, iar când pierd contactul cu zăpada, vârful și coada sunt împinse înapoi în zăpadă mai repede și mai tare . Prin urmare, un schi mai rigid vă oferă un control mai bun al canturilor și o manevrabilitate generală la viteze mai mari.

Schiurile freestyle

Sunt, în general, destul de moi, deoarece trebuie să fie destul de iertătoare pentru a vă scoate din necazuri in acele aterizări, iar flexul face trucurile mai ușor de făcut. În timp ce schiurile de curse sunt rigide, deoarece sunt destinate pentru viteze mai mari, aderență și reacție maximă la cantare.

În general, începătorii folosesc schiuri mai flexibile, deoarece nu sunt pregătiți să răspundă schiurilor mai rigide și vor să poată „fi iertati” daca fac greșeli. Schiorul mediu va avea un schi cu o rigiditate medie, deoarece își dorește un schi pe care să se distreze, dar care este încă confortabil de utilizat și mai ușor de controlat. Rigiditatea la torsiune este, de asemenea, foarte importantă pentru schiuri, deoarece un schi va răsuci marginile și nu va împinge zăpada cu atâta forță. Schiurile sunt, în general, puțin mai flexibile înspre vârfuri decât cozile lor, ceea ce le permite să se îndoaie mai bine atunci când trec peste denivelari / hopuri sau prin schimbări de greutate.

Ce inseamna camber si ce rol are

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Camber-ul este curbura naturala pe plan vertical din structura schiurilor, care ridica mijlocul fata de varfuri. Schiul fara greutate pe el nu are talpa dreapta, ci arcuita. In mod clasic, coada si zona varfului schiului ating solul in timp ce mijlocul ramane in aer. La schiurile clasice, in momentul in care utilizatorul aplica greutatea pe legaturi, tot schiul va intra in contact cu solul, cu exceptia micii zone ridicate din varf. Astfel forta de apasare se distribuie controlat pe toata lungimea cantului, exercitand un efect mai mare asupra capetelor, cu rol decisiv in virare. Forma de camber clasic ramane cea mai folosita si mai eficienta pentru schiurile de partie.

Legăturile de schi

Echipament ski si snowboard Poiana Brasov
Echipament ski si snowboard Poiana Brasov

Legăturile de schi sunt dispozitivele care prind claparii de schi pe schiuri. Acestea sunt concepute astfel încât, dacă vă confruntați cu probleme, bocancul dvs. să sara din schi, înainte de a vă putea răni picioarele. Acestea joacă un rol foarte important, deoarece nu numai că sunt dispozitive de siguranță, ci și transferă toate presiunile pe care le exercitati în schiuri, de unde provine tot controlul dumneavoastra.

Setările legaturilor (DIN)

Primul lucru de știut despre legături este setarea DIN. DIN reprezintă Deutsches Institut für Normung (Institutul german de standardizare) și este scara standard industrială pentru setările forței de eliberare pentru legăturile de schi. Aceasta este reglarea tensiunii pe părțile din față și din spate ale legăturilor și determină cât de ușor va fi eliberat bocancul din legătură.

Setarea DIN pe care ar trebui să o aveți este calculată în funcție de greutatea, înălțimea, tipul de schior, vârsta și lungimea tălpii claparului și ar trebui să fie setată de un tehnician.

Setarea corectă DIN pentru dvs. ar trebui să fie suficient de bine setata pentru ca schiurile să nu se desprindă atunci când nu doriți,. Dar suficient de scăzuta pentru ca schiurile să se desprindă înainte de a fi în pericol să vă răniți picioarele.

Tensiunile pentru partea din față și partea din spate a legăturii sunt setate separat. Pot fi setate la valori diferite dacă este necesar, deși, în general, sunt setate la aceeași valoare.

O legătură de schi va elibera un bocanc de schi în 2 moduri diferite. Partea din față a legăturii lasă bocancul să se elibereze lateral dacă există o forță mare de răsucire, iar cea din spate elibereaza bocancul in sus , sau lateral.

Stoperele

Frânele sunt cele cu două brațe montate pe partea din spate a legăturii. Care intra în zăpadă atunci când nu există bocanc în legătură. Frânele împiedică alunecarea schiurilor atunci când sunt lăsate pe zăpadă . Si opresc alunecarea schiurilor prea departe dacă aveti probleme și schiurile se eliberează.

R&J Ski Service Poiana Brasov

Rezervari scoala ski , cursuri ski in Poiana Brasov
Rezervari Ski Service Poiana Brasov

Call Now Button