R&J Ski Center Poiana Brasov Romania, Scoala Schi, Inchirieri Schi, Ski Service, Bootfitting

Tehnici si Tactici in lectiile de schi pentru copii mici cu varsta intre 3 – 5 ani.

Poiana Brasov, Scoala de schi si snowboard.

Uncategorized @ro / By Trifan Janin

Lectii de schi pentru copii mici cu scoala de schi Poiana Brasov. Predarea schiului copiilor mici, în special cu vârsta cuprinsă între 3 și 5 ani, necesită o abordare răbdătoare și blândă, care să țină cont de abilitățile lor fizice și de dezvoltarea cognitivă. Iată câteva tactici și tehnici de schi care pot fi eficiente atunci când invatati copiii din această grupă de vârstă:

Siguranța pe primul loc:

Inainte chiar de a ajunge pe pârtie, este important să-i învățați pe copii despre siguranța la schi. Explicați-le importanța purtării căștii de protectie, a rămânerii pe traseele desemnate și a urmari indeaproape instrucțiunile instructorilor de schi sau ale părinților.

Introducere jucăușă:

Începeți lecțiile de schi într-un mod distractiv și jucăuș. Creați un mediu pozitiv și entuziast, pentru a-i face pe copii să se simtă confortabil și entuziasmați de schi. Folosiți jocuri, cântece și povești pentru a le prezenta conceptele de bază ale schiului.

Echipament adecvat:

Asigurați-vă că fiecare copil are echipamentul de schi adecvat, care se potrivește corect. Claparii trebuie să fie confortabili și siguri, iar schiurile trebuie să aibă lungimea și tipul corecte pentru vârsta și nivelul lor de invatare. Echipamentul de schi potrivit le sporește confortul și performanța pe pârtii.

Introducerea mișcărilor de bază:

Învătam mișcările de bază ale schiului într-un mod simplificat. Începem prin a explica cum se sta pe schiuri și apoi se trece la alunecarea blândă

Echipamentele nepotrivite le pot împiedica progresul și pot cauza disconfort, așa că asigurați-vă că totul este dimensionat corect.

Exerciții de echilibru și coordonare:

Începeți cu exerciții de echilibru și coordonare în afara pârtiilor. Implicați copiii în activități precum săritul, săritul și echilibrarea pe un picior. Aceste exerciții îi ajută să dezvolte conștientizarea și controlul corpului, care sunt esențiale pentru schi.

R&J Ski School – Ski Rental Poiana Brasov

Partii line:

Începeți pe pante line cu o ușoară înclinare, pentru a oferi copiilor șansa de a se familiariza cu senzația de alunecare pe schiuri. Aceste pante graduale le facilitează controlul vitezei și menținerea echilibrului.

Tehnica plugului de zăpadă: introduceți tehnica plugului de zăpadă sau pană ca metodă principală de încetinire și oprire. Învațati-i pe copii să-și îndrepte degetele de la picioare spre interior, creând o formă de „V” cu schiurile lor, pentru a-și controla viteza. Încurajați-i să practice plugul de zăpadă pe pante blânde.

Activități distractive:

Includeți activități și jocuri distractive în lecții pentru a menține copiii implicați și motivați. De exemplu, creați curse cu obstacole, curse de slalom sau încurajați-i să schieze în rând sau să urmeze un lider.

Sesiuni scurte și frecvente:

Copiii au o durată de atenție mai scurtă, așa că cel mai bine este să păstrați sesiunile de schi scurte, de la 30 de minute până la o oră și frecvente. Practica regulată le permite copiilor să-și dezvolte încrederea și să-și îmbunătățească treptat abilitățile.

Starea pozitivă:

Folosiți Starea pozitivă pentru a încuraja progresul copiilor. Lăudați-le eforturile, oferiți feedback constructiv și sărbătoriți-le realizările. Acest lucru ii ajută să le sporească încrederea și motivația de a continua să învețe.

Prieteni de siguranță:

Atunci când îi învățați pe copiii mici să schieze, luați în considerare utilizarea unui sistem de prieteni. Asociați-le cu un partener de schi, cum ar fi un instructor sau un frate mai mare, pentru a oferi sprijin și îndrumări suplimentare în timpul procesului de învățare.

Pauze de odihnă și încălzire:

Faceți pauze regulate pentru a vă odihni și a vă încălzi. Corpul copiilor se poate răci rapid pe vreme rece, așa că asigurați-vă că sunt îmbrăcați corespunzător și oferiti băuturi calde sau gustări pentru a-și menține nivelul de energie ridicat.

Finish distractiv: Încheiați fiecare lecție de schi într-o notă pozitivă, angajându-vă într-o activitate sau joc distractiv legat de schi. Acest lucru le ofera copiilor impresia unei experiențe pozitive și o anticipare pentru următoarea lecție.

Amintiți-vă, a-i învăța pe copiii mici să schieze înseamnă în primul rând să-și construiască încrederea, să le stimuleze dragostea pentru sport și să creeze o experiență sigură și plăcută. Răbdarea, încurajarea și o abordare jucăușă îi vor ajuta în mare măsură să-și dezvolte abilitățile de schi la această vârstă fragedă.

Ski Service Poiana Brasov Romania
Ski Service Poiana Brasov Romania
Bootfitting Poiana Brasov - Romania
Bootfitting Poiana Brasov – Romania
R&J Ski School Poiana Brasov
R&J Ski School Poiana Brasov
R&J Scoala Ski - Poiana Brasov - Ski School.
R&J Ski rental Poiana Brasov
Call Now Button